P11851-B21
P11851-B21 Intel Xeon-Gold 6252N (2.3GHz/24-core/150W) Processor - Complete Kit for HPE ProLiant DL360 Gen10
SKU:
P11851-B21
(No reviews yet) Write a Review
NEXT DAY Delivery available if ordered by 5pm ET M-F or FREE Ground shipping in USA
In Stock: Qty 26
Secure Checkout
Price: CHF6'111.31
Today's Price: CHF3'585.94
Qty 6 +:
4%
Qty 12 +:
6%
Product Overview
This item, P11851-B21, is the HPE option part number for the product described as Intel Xeon-Gold 6252N (2.3GHz/24-core/150W) Processor - Complete Kit for ProLiant DL360 Gen10. Further details below.
Upgrade your HPE ProLiant ML350 Gen10 server with this Intel Xeon Gold 6238L processor kit. Featuring 22 cores and 44 threads, this processor provides exceptional processing power for demanding applications. Operating at a base clock speed of 2.1 GHz, with a Max Turbo Speed of 3.7 GHz, it delivers both performance and efficiency.
HPE Option Part #: P11851-B21
PRODUCT SPECIFICATIONS FOR P11851-B21:
  • Product Type: Processor
  • Type / Form Factor: Intel Xeon Gold 6252N
  • Number of Cores: 24-core
  • Number of Threads: 48 threads
  • Cache: 35.75 MB
  • Cache Memory Details: 36 MB
  • Processor Qty: 1
  • Clock Speed: 2.3 GHz
  • Max Turbo Speed: 3.6 GHz
  • Compatible Processor Socket: LGA3647 Socket
  • Manufacturing Process: 14 nm
  • Thermal Design Power: 150 W