DPS-500AB-13
DPS-500AB-13 HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug Power Supply Kit
SKU:
DPS-500AB-13
(No reviews yet) Write a Review
NEXT DAY Delivery available if ordered by 5pm ET M-F or FREE Ground shipping in USA
In Stock: Qty 1664
Qty 6 +:
4%
Qty 12 +:
6%
Product Overview
This item, DPS-500AB-13, is the HPE model number for the product described as 500W Flex Slot Platinum Hot Plug Power Supply Kit. Further details below.
Provide efficient and reliable power to your HPE ProLiant servers with the HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug Power Supply Kit. With an 80 PLUS Platinum certification and up to 94% efficiency, this power supply minimizes energy waste and reduces overall operating costs. The hot-plug design enables quick and easy replacement without server downtime.
HPE Option Part #: 720478-B21
HPE Spare Part #: 754377-001
HPE Generic Part # (GPN): 723594-001
HPE Model #: DPS-500AB-13
HPE Assembly Part #: 723595-101
Alternate Part #: HSTNS-PD40
PRODUCT SPECIFICATIONS FOR DPS-500AB-13:
  • Depth: 8.9 in
  • Height: 1.6 in
  • Weight: 32.1 oz
  • Width: 2.7 in
  • Humidity Range Operating: 5 - 95% (non-condensing)
  • Max Operating Temperature: 131 °F
  • Min Operating Temperature: 41 °F
  • 80 PLUS Certification: 80 PLUS Platinum
  • Efficiency: 94%
  • Form Factor: Plug-in module
  • Frequency Required: 50 - 60 Hz
  • Power Capacity (VA): 564 VA
  • Power Provided: 500 Watt
  • Power Supply Compatibility: PC/Server
  • Specification Compliance: Flex Slot
  • Voltage Required: AC 100-240 V
COMPATIBLE WITH:
PROLIANT DL SERIES
PROLIANT ML SERIES
HPE PARTSURFER INFO FOR DPS-500AB-13 (720478-B21)
Spare PNDescription
View142258-001AC Power Distribution Unit (PDU) power cord (Black) - 250 V ac, 16 AWG, 2.0 m (6.6 ft) long - Includes IEC-320 C14 (M) connector to IEC 320 C13 (F) connector