DPS-460EB
DPS-460EB HPE 460W CS HE Gold Power Supply
SKU:
DPS-460EB
(No reviews yet) Write a Review
NEXT DAY Delivery available if ordered by 5pm ET M-F or FREE Ground shipping in USA
In Stock: Qty 682
Secure Checkout
Price: CHF106.28
Today's Price: CHF69.55
Qty 6 +:
4%
Qty 12 +:
6%
Product Overview
This item, DPS-460EB, is the HPE model number for the product described as 460W CS HE Gold Power Supply. Further details below.
HPE Option Part #: 503296-B21
HPE Spare Part #: 511777-001
HPE Model #: DPS-460EB
HPE Assembly Part #: 499250-101
Alternate Part #: 499249-001, HSTNS-PD14
PRODUCT SPECIFICATIONS FOR DPS-460EB:
  • Category: Proliant
  • Sub-Category: Proliant Power Supply
  • Generation: 460Watt
  • Model: AC
  • Application: Proliant G6 G7
  • Device Type: Power Supply
  • Wattage: 460W
  • Input Voltage: 100V to 240V
  • Hot Pluggable: Yes
  • Weight: 20
  • Package Contents: 60824K
  • Dimensions: 15.5 x 7.5 x 6 inches
  • Input Frequency: Min 47Hz to Max 63Hz
COMPATIBLE WITH:
PROLIANT ML SERIES
HPE PARTSURFER INFO FOR DPS-460EB (503296-B21)
Spare PNDescription
View142258-001AC Power Distribution Unit (PDU) power cord (Black) - 250 V ac, 16 AWG, 2.0 m (6.6 ft) long - Includes IEC-320 C14 (M) connector to IEC 320 C13 (F) connector
View142258-002AC Power Distribution Unit (PDU) power cord (Black) - 250 V ac, 16 AWG, 2.5 m (8.2 ft) long - Includes IEC-320 C14 (M) connector to IEC 320 C13 (F) connector