839989-B21
839989-B21 HPE ML350 Gen9 Intel Xeon E5-2697Av4 (2.6GHz/16-core/40MB/145W) Processor - Complete Kit
SKU:
839989-B21
(No reviews yet) Write a Review
NEXT DAY Delivery available if ordered by 5pm ET M-F or FREE Ground shipping in USA
In Stock: Qty 19
Secure Checkout
Price: CHF377.71
Today's Price: CHF221.63
Qty 6 +:
4%
Qty 12 +:
6%
Product Overview
This item, 839989-B21, is the HPE option part number for the product described as ML350 Gen9 Intel Xeon E5-2697Av4 (2.6GHz/16-core/40MB/145W) Processor - Complete Kit. Further details below.
Elevate the performance of your HPE ProLiant DL560 Gen10 server to new heights with this Intel Xeon Platinum 8160 processor complete kit. Featuring an impressive 24 cores and 48 threads, this processor is built for demanding enterprise workloads. With a base clock speed of 2.1 GHz and the ability to Turbo Boost up to 3.7 GHz, it delivers exceptional processing power when and where you need it.
HPE Option Part #: 839989-B21
PRODUCT SPECIFICATIONS FOR 839989-B21:
  • Product Type: Processor
  • Type / Form Factor: Intel Xeon E5-2697AV4
  • Number of Cores: 16-core
  • Number of Threads: 32 threads
  • Cache: 40 MB
  • Cache Memory Details: Smart Cache - 40 MB
  • Processor Qty: 1
  • Clock Speed: 2.6 GHz
  • Max Turbo Speed: 3.6 GHz