P11842-B21
P11842-B21 Intel Xeon-Gold 6262V (1.9GHz/24-core/135W) Processor - Complete Kit for HPE ProLiant DL360 Gen10
SKU:
P11842-B21
(No reviews yet) Write a Review
NEXT DAY Delivery available if ordered by 5pm ET M-F or FREE Ground shipping in USA
In Stock: Qty 26
Qty 6 +:
4%
Qty 12 +:
6%
Product Overview
This item, P11842-B21, is the HPE option part number for the product described as Intel Xeon-Gold 6262V (1.9GHz/24-core/135W) Processor - Complete Kit for ProLiant DL360 Gen10. Further details below.
Upgrade your HPE ProLiant ML350 Gen10 server with this Intel Xeon Gold 6238L processor kit. Featuring 22 cores and 44 threads, this processor provides exceptional processing power for demanding applications. Operating at a base clock speed of 2.1 GHz, with a Max Turbo Speed of 3.7 GHz, it delivers both performance and efficiency.
HPE Option Part #: P11842-B21
PRODUCT SPECIFICATIONS FOR P11842-B21:
  • Product Type: Processor
  • Type / Form Factor: Intel Xeon Gold 6262V
  • Number of Cores: 24-core
  • Number of Threads: 48 threads
  • Cache: 33 MB
  • Cache Memory Details: 33 MB
  • Processor Qty: 1
  • Clock Speed: 1.9 GHz
  • Max Turbo Speed: 3.6 GHz
  • Compatible Processor Socket: LGA3647 Socket
  • Manufacturing Process: 14 nm
  • Thermal Design Power: 135 W
  • Included Accessories: High performance heatsink
COMPATIBLE WITH:
PROLIANT DL SERIES
HPE PARTSURFER INFO FOR P11842-B21
Spare PNDescription
View875283-001Standard fan module
View872453-001Heatsink 1U high performance
ViewP12020-001Intel Xeon Gold 6262V v4 Twenty four-Core 64-bit processor - 1.90 GHz (Cascade Lake, 33MB cache, interconnect (QPI), 135 watt thermal design power (TDP))