DPS-1200SB
DPS-1200SB HPE 1200W Common Slot Platinum Plus Hot Plug Power Supply Kit
SKU:
DPS-1200SB
(No reviews yet) Write a Review
NEXT DAY Delivery available if ordered by 5pm ET M-F or FREE Ground shipping in USA
In Stock: Qty 221
Qty 6 +:
4%
Qty 12 +:
6%
Product Overview
This item, DPS-1200SB, is the HPE model number for the product described as 1200W Common Slot Platinum Plus Hot Plug Power Supply Kit. Further details below.
The HPE 1200W Common Slot Platinum Plus Hot Plug Power Supply Kit delivers reliable and efficient power to your critical server infrastructure. Designed with a Common Slot form factor, this hot-plug power supply allows for easy maintenance and replacement without system downtime, ensuring continuous operation. With a power output of 1200W and an impressive 94% efficiency rating, it minimizes energy waste and reduces overall operating costs.
HPE Option Part #: 656364-B21
HPE Spare Part #: 660185-001
HPE Generic Part # (GPN): 643933-001
HPE Model #: 643956-101, DPS-1200SB
Alternate Part #: HSTNS-PD30
PRODUCT SPECIFICATIONS FOR DPS-1200SB:
  • Type: Common Slot
  • Input voltage: 100V - 240V AC
  • Power output: 1200W
  • Efficiency: 94%
  • Dimensions (W x D x H): 3.81 x 8.63 x 19.05 cm
  • Weight: 1.36 kg
COMPATIBLE WITH:
PROLIANT ML SERIES
PROLIANT SL SERIES
HPE PARTSURFER INFO FOR DPS-1200SB (656364-B21)
Spare PNDescription
View142258-001AC Power Distribution Unit (PDU) power cord (Black) - 250 V ac, 16 AWG, 2.0 m (6.6 ft) long - Includes IEC-320 C14 (M) connector to IEC 320 C13 (F) connector
View142258-002AC Power Distribution Unit (PDU) power cord (Black) - 250 V ac, 16 AWG, 2.5 m (8.2 ft) long - Includes IEC-320 C14 (M) connector to IEC 320 C13 (F) connector