P11873-B21
P11873-B21 Intel Xeon-Gold 6238 (2.1GHz/22-core/140W) Processor - Complete Kit for HPE ProLiant BL460c Gen10
SKU:
P11873-B21
(No reviews yet) Write a Review
NEXT DAY Delivery available if ordered by 5pm ET M-F or FREE Ground shipping in USA
In Stock: Qty 10
Qty 6 +:
4%
Qty 12 +:
6%
Product Overview
This item, P11873-B21, is the HPE option part number for the product described as Intel Xeon-Gold 6238 (2.1GHz/22-core/140W) Processor - Complete Kit for ProLiant BL460c Gen10. Further details below.
Improve the processing power of your HPE ProLiant BL460c Gen10 blade server with this complete kit, including the Intel Xeon Gold 6238 processor. This 22-core, 44-thread CPU offers a balance of performance and efficiency with a base clock speed of 2.1 GHz and a max turbo speed of 3.7 GHz. A 30.25MB Smart Cache optimizes data access.
This processor, designed for the LGA3647 socket and with a TDP of 140W, is an excellent choice for virtualized workloads. This complete kit is specifically tailored for the HPE ProLiant BL460c Gen10 server. The list of compatible models includes but may not be limited to the BL460c Gen10.
HPE Option Part #: P11873-B21
HPE Spare Part #: n/a
HPE Assembly Part #: n/a
Specifications:
  • Product Type: Processor
  • Type / Form Factor: Intel Xeon Gold 6238
  • Number of Cores: 22-core
  • Number of Threads: 44 threads
  • Cache: 30.25 MB
  • Cache Memory Details: Smart Cache - 30 MB
  • Processor Qty: 1
  • Clock Speed: 2.1 GHz
  • Max Turbo Speed: 3.7 GHz
  • Compatible Processor Socket: LGA3647 Socket
  • Manufacturing Process: 14 nm
  • Thermal Design Power: 140 W