P02658-B21
P02658-B21 Intel Xeon-Gold 6238L (2.1GHz/22-core/140W) Processor - Complete Kit for HPE ProLiant DL360 Gen10
SKU:
P02658-B21
(No reviews yet) Write a Review
NEXT DAY Delivery available if ordered by 5pm ET M-F or FREE Ground shipping in USA
In Stock: Qty 26
Secure Checkout
Price: CHF10'935.75
Today's Price: CHF6'416.45
Qty 6 +:
4%
Qty 12 +:
6%
Product Overview
This item, P02658-B21, is the HPE option part number for the product described as Intel Xeon-Gold 6238L (2.1GHz/22-core/140W) Processor - Complete Kit for ProLiant DL360 Gen10. Further details below.
Improve the efficiency and performance of your HPE ProLiant DL360 Gen10 server with this Intel Xeon Gold 6238L processor upgrade. This 22-core processor, with 44 threads, is well-suited for workloads requiring a balance of processing power and energy efficiency. The base clock speed of 2.1 GHz and a max turbo speed of 3.7 GHz provide adaptable performance.
HPE Option Part #: P02658-B21
PRODUCT SPECIFICATIONS FOR P02658-B21:
  • Product Type: Processor
  • Type / Form Factor: Intel Xeon Gold 6238L
  • Number of Cores: 22-core
  • Number of Threads: 44 threads
  • Cache: 30.25 MB
  • Cache Memory Details: 30 MB
  • Processor Qty: 1
  • Clock Speed: 2.1 GHz
  • Max Turbo Speed: 3.7 GHz
  • Compatible Processor Socket: LGA3647 Socket
  • Manufacturing Process: 14 nm
  • Thermal Design Power: 140 W
  • Included Accessories: High performance heatsink
COMPATIBLE WITH:
PROLIANT DL SERIES
HPE PARTSURFER INFO FOR P02658-B21
Spare PNDescription
View875283-001Standard fan module
View872453-001Heatsink 1U high performance
ViewP12016-001Intel Xeon Gold 6238L v4 Twenty two-Core 64-bit processor - 2.10 GHz (Cascade Lake, 30MB cache, 140 watt thermal design power (TDP))